Infoservis

Přinášíme statistiky a tvrdá data, jejichž zdrojem jsou zejména Ministerstvo financí ČR a Úřad vlády ČR.

Mafie z východní Evropy začala tvrdě útočit na český nelegální trh hazardu. Tuzemští provozovatelé mluví o likvidaci zákonného podnikání

Téměř každý den hlásí Celní správa ČR, která je bojem proti černému hazardu pověřena, „úlovek“ v podobě nelegální herny. Jde však jen o malou špičku ledovce. Vtip je v tom, že celníci zabavují pouze některé typy nepovolených přístrojů takzvaných „kvízomatů“. Úplně nové stroje pravděpodobně z Bulharska, které v posledních týdnech zaplavují republiku po tisícovkách kusech nechávají být.

„S celníky spolupracujeme velmi intenzivně, ale jejich kapacita je jednak omezená a stejně podstatné je, že nové stroje zřejmě dokáží obejít současnou definici výherního hracího přístroje podle zákona o hazardních hrách. Dopředu jsme na možný problém upozorňovali, ale tehdejší odpovědný náměstek na ministerstvu financí pan Závodský nad tím mávl rukou. Výsledek je takový, že provozovatelé nejsou schopni půl roku od zavedení nového zákona zaplatit ani základní daně a černý trh vydělává denně takové peníze, že se o nich nikomu ani nezdá“, říká tajemnice České komory loterního průmyslu Šárka Kuželová.

Legální provozovatelé jsou v praxi podle nového zákona vystaveni od začátku roku mnoha novým povinnostem a nařízením. Kromě obrovských investic do technických úprav provozoven musejí domácí provozovatelé hráče registrovat, dělat pravidelné přestávky ve hře a nemohou nabízet žádné výhody ve smyslu občerstvení a podobně. Některá nařízení řadu hráčů odradila, což byl jeden z cílů nové legislativy a provozovatelé s tímto scénářem počítali.

„Jenže toho využil černý trh a kolem legálních provozoven začaly růst herny s novým typem stroje, který kopíruje oblíbené hry legálních provozovatelů. Je to bez registrace, hráči dostanou občerstvení, nejsou prakticky limitováni výší sázky a jedna tahle „bedna“ dokáže podle našich informací vydělat čtvrt milionu měsíčně. Vydláždili jsme cestu nekontrolovatelnému, nezdaněnému a ničím nelimitovanému skutečnému hazardu“, dodává Šárka Kuželová.

„Regulace čehokoli musí být přiměřená. Jakmile to přeženete, ztratíte nad tím kontrolu, protože lidskou vášeň nespoutáte, ta si najde cestu jinde. V tomto případě máme před sebou opravdu vážný problém, protože jsme snad nechtěně vystavili tu nejrizikovější skupinu lidí inklinujících k závislostem naprosto nekontrolovatelnému prostředí. Vidím to opravdu jako vážný problém“, varuje přední odborník na závislosti adiktolog PhDr. Ivan Douda.

Problém s novým typem „kvízomatů“ přitom rychle roztáčí nebezpečnou spirálu. Legální provozovatelé jsou zatíženi paušální daní, kterou musejí zaplatit, i když nevydělávají. Proto už řada z nich přistoupila k uzavírání poboček. Jenže na jejich místě, přímo v prostorách bývalé herny či kasina okamžitě vznikají černé herny. Pesimistické předpovědi jsou takové, že mimo velká města ovládne černý hazard republiku do konce tohoto roku.

Už teď je jasné, že příjmy státu z provozu legálních heren a kasin budou za první pololetí podstatně nižší ve srovnání s loňskem. Někteří z větších hráčů na trhu údajně zvažují i přechod na model herny s novým typem „kvízomatu“, který stát není schopen postihnout.

„To by ovšem byl návrat do opravdu divoké doby devadesátých let minulého století a nabídky hazardu úplně bez pravidel. Takhle asi v praxi nový zákon fungovat neměl“, uzavírá za Českou komoru loterního průmyslu tajemnice Šárka Kuželová.

Naše aktivity

Kdo jsme?

ČKLP vznikla téměř současně s ustavením Hospodářské komory ČR, jako zákonem schválenou institucí hájící zájmy a práva podnikatelské veřejnosti.

Vice zde

Rychlý kontakt

Adresa:
U dětského hřiště 11
158 00 Praha 5
Telefon:
+420 602 475 895
E-mail:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.