Sázkové hry v ČR

Sázkové hry v ČR jsou tradičním odvětvím zábavního průmyslu.

Sázkové hry v České republice

Sázkové hry v ČR jsou tradičním odvětvím zábavního průmyslu. Nejoblíbenějšími a tradičními sázkovými hrami jsou číselné loterie a okamžité loterie (lidově stírací losy). Nemalá část českých spotřebitelů má v oblibě i kurzové sázky, karetní turnaje a válcové hry na technických zařízeních. Menší skupina českých hráčů, ale také zahraniční turisté, využívá i nabídku živých sázkových her (ruleta či karetní hry) v casinech v pohraničí či ve větších městech ČR.

Český trh se vyznačuje na jedné straně velkou věrností tradičním hrám a značkám, což platí zejména u číselné loterie, jejímž symbolem je více než půl století let hra společnosti Sazka a.s. Na druhé straně platí u českých spotřebitelů, že jsou otevření moderním technologiím a trendům, které se v oblasti sázkových her objevují i jinde ve světě.

Po roce 1990 si rychle získaly oblibu sázkové hry hrané prostřednictvím technických zařízení, kde o výhře rozhoduje kombinace symbolů na otáčejících se válcích. Tento typ technické sázkové hry vznikl v druhé polovině 19. století v USA a byl běžně provozován v ČR v období 1. republiky, kdy české země patřily i k významným výrobcům mechanických automatů (v luxusním provedení byly dokonce vyvezeny na Etiopský císařský dvůr).

Na tradici průmyslové výroby sázkových her navázala v 90. letech minulého století společnost European Data Project, součást rakouské celosvětově působící skupiny Novomatic. Ta v několika závodech v jihomoravském Rousínově a okolí zaměstnává přes 1000 pracovníků a většina její produkce směřuje na export.

Čísla a trendy

Aktuálním trendem je rostoucí podíl hraní sázkových her přes internet, který se každoročně zvyšuje o desítky procent. Kromě internetové kurzové sázky, které jsou českým hráčům nabízeny již od roku 2008, budou s účinností nového zákona o hazardních hrách od ledna 2017 provozovány na internetu i válcové a casinové hry, které mohli čeští podnikatelé doposavad nabízet pouze v kamenném prostředí heren a casin.

Roční vklady českých hráčů do všech druhů sázkových her oscilují mezi 120 a 150 miliardy Kč. Zhruba čtyři pětiny těchto vkladů se vracejí hráčům ve formě výher. Jedna pětina vkladů, dlouhodobě cca 30 miliard Kč, zůstává českým provozovatelům sázkových her jako hrubá tržba. Přibližně dvě třetiny této částky směřují ve formě různých daní a odvodů do veřejných rozpočtů.

Orientační tabulka

Vklady a sázky Výhry vyplacené hráčům Tržby před odvody Výsledné tržby provozovatelů
150 miliard Kč 120 miliard Kč 30 miliard Kč 10 miliard Kč

Podíl sázkových her na HDP ČR se tak pohybuje na úrovni 0,7 procenta. Odvětví sázkových her vytváří více než 20.000 pracovních míst od IT pracovníků spravujících centrální loterní systémy až po personál v kamenných provozovnách.

Z hlediska veřejných rozpočtů je specifikem, že většina daňového výnosu z kamenných casin a heren je příjmem měst a obcí. Zejména u pohraničních obcí a měst s casiny vyhledávanými turistickou klientelou se jedná o klíčový a nenahraditelný zdroj příjmů.

Regulační paradox v ČR

Určitým paradoxem současné regulace je, že stát uvolňuje podmínky pro podnikání v sázkových hrách na internetu, ale zhoršuje tržní postavení kamenných provozoven, u nichž je hlavním problémem naprostá nepředvídatelnost podnikatelského prostředí v důsledku absence pravidel pro přijímání obecně závazných vyhlášek. Tyto vyhlášky nemůžou nijak postihnout internetovou nabídku sázkových her, ale můžou v zásadě s okamžitou účinností a bez odůvodnění zakázat sázkové hry v kamenných hernách a casinech. Nechtěným důsledkem je pak rozkvět různých náhražkových forem her o peníze na technických zařízeních, se kterými pak finanční úřady či Policie ČR bojují jako s nelegálním hazardem. Přes více než pětiletý výskyt výše popsaných jevů zatím tento boj nedospěl do stádia pravomocných soudních rozhodnutí, která by potvrdila, že se o nelegální hazardní hry jedná.

Úsilí České komory loterního průmyslu (ČKLP) je zaměřeno na to, aby v ČR existoval fungující, dobře regulovaný a řádně zdaněný trh sázkových her. Za tím účelem vytváří oficiální a transparentní fórum pro komunikaci státního či obecního regulátora s regulovanými podnikateli. Zastupuje legitimní zájmy všech odvětví sázkových her v ČR. Komora nezastupuje a vylučuje zastupování těch subjektů, které nabízejí tzv. znalostní hry na technických zařízeních, protože má ve shodě s regulátorem za to, že se nejedná o sázkové hry definované zákonem o hazardních hrách.


Kontaktujte nás   Staňte se členem ČKLP

Kdo jsme?

ČKLP vznikla téměř současně s ustavením Hospodářské komory ČR, jako zákonem schválenou institucí hájící zájmy a práva podnikatelské veřejnosti.

Vice zde

Rychlý kontakt

Adresa:
U dětského hřiště 11
158 00 Praha 5
Telefon:
+420 602 475 895
E-mail:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.