Infoservis

Přinášíme statistiky a tvrdá data, jejichž zdrojem jsou zejména Ministerstvo financí ČR a Úřad vlády ČR.

Česká komora loterního průmyslu má nového prezidenta. Ten půjde ostře proti takzvané nulové toleranci hazardu.

Nejstarší profesní sdružení vzniklo při Hospodářské komoře ČR už v roce 1993. V posledních letech ale nebylo o České komoře loterního průmyslu (ČKLP) moc slyšet. To se má teď změnit. Komora vyměnila vedení a do čela postavila bývalého novináře Stanislava Brunclíka.

„Je to jeden z případů, kdy je nějaký mediální obraz, ale realita a fakta jsou „kupodivu“ často jiná. Řada politiků to podle mého názoru zneužívá ve svůj prospěch a obávám se, že nejde jen o prospěch čistě politický. Kdybychom si chtěli uvědomit, že celý ten kolotoč okolo hazardu trvá už nějak nápadně dlouho, asi bychom došli k závěru, že půjde o mnohem víc, než o regulaci pár heren a casin“, říká čerstvý prezident ČKLP Stanislav Brunclík.

Nové vedení ČKLP přitom podle svých slov nechce ani v nejmenším zpochybňovat promyšlenou regulaci odvětví, které ji podobně jako celá řada jiných aktivit potřebuje. Zásadně však nesouhlasí s takzvanou nulovou tolerancí a permanentním vytvářením podnikatelské nejistoty.

„Vycházíme přeci z toho, že existuje poptávka a opravdu nejde z daleka pouze o lidi na sociálních dávkách, to je přeci nesmysl. A existuje i nabídka. Internet, kamenné provozovny a dnes už i pololegální soukromé kluby, což je jediný viditelný „úspěch“ nulové tolerance. A zatímco víme, že poptávka sama od sebe nezmizí, tak tady v mnoha případech docela cíleně a bez zjevných pravidel likvidujeme část podnikatelského spektra a to včetně provozoven, která splňují velmi náročná kritéria kvality. To přeci v principu není dobře a člověk by k takovému postupu měl být minimálně obezřetný, když ne rovnou podezřívavý“, dodává Brunclík.

ČKLP podle jeho slov má navíc v ruce nástroj, který může odpovědným politikům při regulaci loterního byznysu do značné míry pomoci. Ve spolupráci s Hospodářskou komorou hlavního města Prahy chce ČKLP rozvíjet takzvaný projekt Inventarizace hazardu, který mapuje v daném místě skutečný stav nabídky a podle jasných kritérií kvalitativně hodnotí jednotlivé provozovny.

„Je to jen návod. Prostě politik dostane do ruky zpracovaný materiál včetně fotografií a na jednom místě získá přehled, co je vlastně v jeho „teritoriu“ v provozu. Doteď bylo zcela běžné, že řada z nich sice hlasuje a rozhoduje o osudu druhých, ale více méně nevědí, o čem. To není žádná drtivá kritika, to je fakt a netýká se samozřejmě pouze herního průmyslu. Politik není nadčlověk. Ale pokud chceme něco skutečně řešit, tak na základě jasných podkladů a pravidel. To by měla být norma“, myslí si nový prezident ČKLP. Dodává přitom, že pro příklad až zmateného postupu může sloužit případ Prahy. Z proklamované koaliční nulové tolerance vyšla na světlo vyhláška přijatá s faktickými chybami, někdy i proti vůli jednotlivých městských částí a v médiích se to navíc prezentovalo, jako vymýcení heren a zachování pouze casin. Podle Brunclíka je to ale podstatně vzdálené realitě, když v některých případech dostala stopku špičková casina a naopak zůstaly herny problematické kvality.

„Pak to ještě přineslo rapidní nárůst absolutně neregulovaných černých heren. Výsledek je, že problematičtí hráči o nic nepřišli, jen jsme jim vytvořili v soukromých klubech ještě daleko nebezpečnější a nekontrolované prostředí. Na druhé straně jsme svědky až pozoruhodných výkonů některých politiků při zařazení povolených adres do vyhlášky, kde kvalita provozovny nehraje roli. A to celé nazýváme úspěšným bojem proti hazardu. Já bych to nazval trochu jinak“, uzavírá Stanislav Brunclík.

Naše aktivity

Kdo jsme?

ČKLP vznikla téměř současně s ustavením Hospodářské komory ČR, jako zákonem schválenou institucí hájící zájmy a práva podnikatelské veřejnosti.

Vice zde

Rychlý kontakt

Adresa:
U dětského hřiště 11
158 00 Praha 5
Telefon:
+420 602 475 895
E-mail:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.